Jak cannabis działa na zespół metaboliczny?

Cannabis

Cannabis – brzmi tajemniczo, ale to po prostu fachowa nazwa konopi indyjskich. O roślinach tych wiadomo, że służą do produkcji marihuany. Z wyjątkowych właściwości tych ziół korzystano już w starożytności. Wykorzystywano je wówczas jako środek przeciwbólowy, kosmetyczny, przeciwzapalny i łagodzący dolegliwości żołądkowe. Naukową wiedzę o konopiach przyniosło dopiero XX stulecie. W wielu laboratoriach na świecie bada się chemię konopi indyjskich i działanie tych roślin na człowieka. Cannabis są narkotykiem, ponieważ zawierają psychoaktywny związek chemiczny o nazwie THC. Związek ten należy do cannabinoidów, które można znaleźć tylko w konopiach. Budowa tych związków jest bardzo ciekawa, a działanie na organizm ludzki bardzo zróżnicowane. Ze względu na narkotyczne działanie, cannabis zakazane są w wielu krajach. Polska należy do państw, w których konopie są nielegalne. Oznacza to, że nie można uprawiać ich, ani przetwarzać w marihuanę.

Cannabis a zdrowie

Cannabis poprawiają nastrój, ale mogą uzależniać. Uzależnienie od cannabis dotyczy psychiki i grozi szczególnie młodym użytkownikom. Mózg bardzo szybko przyzwyczaja się do tego, że emocje i zachowanie regulowane są przy pomocy chemicznego wspomagacza, jakim jest THC. Nieco inne działanie ma marihuana medyczna, czyli odmiany konopi, w których THC prawie nie występuje, natomiast jest w nich wysoka zawartość CBD. CBD to cannabidiol, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwwymiotnie.

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny to lista chorób związanych z metabolizmem,, czyli z przemianą materii w naszym organizmie. Do zespołu tego zaliczane jest podwyższone ciśnienie krwi, zbyt wysoki poziom cukru we krwi, podwyższony poziom złego cholesterolu oraz zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Wszystkie te czynniki prowadzą do poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i inne.

Jak cannabis działa na zespół metaboliczny?

Pewne badania wykazują, że palenie marihuany przeciwdziała zespołowi metabolicznemu. Działanie takie przypisuje się THC, który pozostaje przez długi czas w komórkach organizmu. Na to, by uznać marihuanę za profilaktyczny środek na zespół metaboliczny jest stanowczo za wcześnie. Kwestia ta wymaga wielu dodatkowych badań.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 24, 2022

Powinieneś przeczytać również: